Graniczny podatek węglowy CBAM. Obowiązki importerów, sprawozdawczość, formularz kontaktowy
- Cel i przedmiot: w toku szkolenia uczestnicy nabędą podstawową wiedzę na temat granicznego podatku węglowego CBAM jak również pozyskają praktyczne umiejętności, które pozwolą im na prawidłowe i sprawne wykonanie obowiązków związanych z tytułową regulacją. Przedmiot szkolenia obejmuje niezbędne ustalenia terminologiczne, podstawy organizacyjno – prawne, harmonogram wdrażania regulacji oraz wymogi w zakresie sprawozdawczości. Praktyczne umiejętności, które nabędą uczestnicy szkolenia związane będą między innymi ze złożeniem kwartalnego sprawozdania przez platformę KOBIZE oraz posługiwaniem się, zaproponowanym przez Komisję Europejską, formularzem kontaktowym służącym do wymiany informacji między importerem a prowadzącym instalację.
- Prowadzący: Magdalena Micińska, doktor nauk prawnych, specjalista z zakresu prawa ochrony środowiska i zrównoważonego rozwoju, aktywny pracownik naukowy, autor 4 monografii i ponad pięćdziesięciu recenzowanych publikacji, posiadający wieloletnie doświadczenie praktyczne w świadczeniu usług konsultingowych i szkoleniowych dla przedsiębiorców. Dr Micińska specjalizuje się w problematyce CBAM, ESG jak również w praktycznych aspektach dostępu do informacji publicznej i informacji środowisku.
- Adresaci: szkolenie kierowane jest do pracowników przedsiębiorstw podlegających przepisom CBAM (unijnych importerów) w szczególności logistyków, specjalistów ds. raportowania ESG, specjalistów ds. ochrony środowiska, specjalistów ds. zakupów, deweloperów IT software, pracowników obsługi klienta firm konsultingowych, pracowników finansowo-księgowych oraz kadry kierowniczej.
- Metoda i forma: szkolenie przeprowadzone będzie w formie ustnej prezentacji połączonej z pokazem multimedialnym (slajdy w formacie PPT) stacjonarnie lub w formie on-line webinaru w miejscu wskazanym przez Klienta lub zaproponowanym przez r2eko Artur Owczarek
- Czas szkolenia: 6 h z uwzględnieniem 20 min przerwy.
- Termin wykonania: 25.04.2024 r. / 09.05.2024 r. / 23.05.2024 r.
- Harmonogram:
- Cel, istota podatku węglowego CBAM – informacje ogólne.
- Geneza i rozwój regulacji CBAM:
- Aspekt międzynarodowy – Ramowa Konwencja Klimatyczna, protokół z Kioto, Porozumienie paryskie.
- Aspekt unijny – dyrektywy i pakiety klimatyczne, Zielony Ład, pakiet Fit to 55.
- Certyfikaty CBAM a unijny system uprawnień do emisji (EU ETS).
- Harmonogram wdrażania CBAM:
- Obowiązki przedsiębiorców w okresie przejściowym, raporty kwartalne CBAM.
- Pozyskiwanie, agregacja i walidacja danych w oparciu o formularz wymiany informacji między importerem a prowadzącym instalację (The CBAM communication templatefor installations).
- Obowiązki przedsiębiorców w okresie docelowym.
- CBAM jako koszt przedsiębiorstwa:
- Określenie wpływu finansowego regulacji CBAM na przedsiębiorstwa.
- Zasady zakupu i odsprzedaży certyfikatów CBAM w kwartalnym okresie sprawozdawczym.
- Certyfikat CBAM jako koszt uzyskania przychodu.
- Wdrażanie CBAM w przedsiębiorstwie wskazówki praktyczne.
- Kary i sankcje.
- Krytyka CBAM z perspektywy międzynarodowej.
- Pytania i odpowiedzi, swobodna dyskusja.
Oferta szkolenia
Graniczny podatek węglowy CBAM. Obowiązki importerów, sprawozdawczość, formularz kontaktowy.
zł netto
590
-
szkolenie on-line
Popularne