On this page you will learn:
Sprawozdanie środowiskowe
Składowanie odpadów, emisja pyłów i gazów cieplarnianych, czy firmowy samochód – te wszystkie aspekty mają wpływ na środowisko. Dowiedz się, czy sprawozdanie środowiskowe dotyczy Twojej firmy.
Co to jest sprawozdanie środowiskowe?
Sprawozdanie środowiskowe to dokument, który odgrywa kluczową rolę w zarządzaniu wpływem firmy na środowisko. Zawiera ono szczegółową analizę i raport dotyczący wszystkich aspektów wpływu na środowisko naturalne, w tym emisji gazów i pyłów, gospodarowania odpadami, a także wykorzystania zasobów naturalnych.
Kogo dotyczy sprawozdanie środowiskowe?
Od dużych korporacji po małe przedsiębiorstwa – sprawozdanie środowiskowe dotyczy każdej firmy, która ma wpływ na środowisko, w tym również sektora usługowego, medycznego, rybactwa, a nawet spółdzielni mieszkaniowej i stacji paliw. Dowiedz się, czy ten obowiązek obejmuje również Ciebie.
Sprawozdanie środowiskowe dotyczy:
- firmy, która wykorzystuje firmowy samochód,
- osoby wykonujące zawód medyczny w ramach praktyki indywidualnej lub specjalistycznej,
- rybactwa śródlądowego,
- stacji paliw,
- działalności wytwórczej,
- spółdzielni mieszkaniowej,
- podmiotów, których działalność powoduje emisję pyłów i gazów, w tym emisję gazów cieplarnianych.
Co więcej, osoby fizyczne, które nie są przedsiębiorcami, również ponoszą opłaty za korzystanie ze środowiska w sytuacji, kiedy wymagane jest pozwolenie na wprowadzanie substancji lub energii do środowiska oraz pozwolenie wodnoprawne na pobór wód. Dotyczy ono wprowadzania do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów, a także składowanie odpadów.
Kiedy należy złożyć sprawozdanie środowiskowe?
Sprawozdanie składa się do końca marca po zakończonym roku kalendarzowym do właściwego marszałka województwa, na którego terenie odbywa się działalność. Numery rachunków bankowych są zamieszczane na stronach internetowych Urzędów Marszałkowskich.
Opłatę środowiskową uiszcza się na rachunek Urzędu Marszałkowskiego, właściwego dla miejsca korzystania ze środowiska. Każde miejsce korzystania ze środowiska powinno być przeanalizowane pod kątem zakresu wprowadzania gazów.
Kto nie musi wnosić opłat za korzystanie ze środowiska?
Jeśli roczna wysokość opłaty za jeden rodzaj korzystania ze środowiska nie przekracza 800 zł, nie ma obowiązku jej wniesienia. Nie składa się również sprawozdań, gdy wysokość opłaty nie przekracza 100 zł.
Opłatę podwyższoną o 500% należy uiścić w przypadku, gdy podmiot nie posiada pozwolenia na wprowadzanie gazów i pyłów do powietrza lub pozwolenia zintegrowanego, a jest do tego zobligowany.
Zakres sprawozdania środowiskowego
Przepisy prawa z zakresu ochrony środowiska nakładają na przedsiębiorców liczne obowiązki związane ze sprawozdawczością ochrony środowiska. Zalicza się do nich:
- wykaz zawierający informacje i dane o rodzajach i wielkości emisji gazów lub pyłów wprowadzanych do powietrza oraz o wysokości należnych opłat,
- raporty KOBiZE,
- bilans LZO,
- oświadczenie podmiotu obowiązanego do ponoszenia opłat za usługi wodne w celu ustalenia wysokości opłaty zmiennej za pobór wód podziemnych,
- sprawozdanie PRTR,
- sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi,
- sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami.
Pozwolenie emisyjne
Pozwolenie emisyjne umożliwia wprowadzanie energii i substancji do atmosfery z instalacji. Jest wydawane przez Starostę, Prezydenta Miasta, Marszałka Województwa, a na obszarach zamkniętych, jak tereny kolejowe lub wojskowe, przez Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska. Ważne jest, aby pamiętać, że nie każda instalacja wymaga uzyskania takiego pozwolenia.
Raport KOBiZE
Do sprawozdania dołączamy również raport KOBiZE, który jest prowadzony przez krajowy ośrodek bilansowania i zarządzania emisjami. Raport jest składany do końca lutego za rok poprzedni do KOBiZE.
Sprawozdanie o produktach, opakowaniach i o gospodarowaniu odpadami z nich powstającymi
To sprawozdanie obejmuje zarówno produkty i opakowania, jak i gospodarowanie odpadami. Jest ono składane w systemie Bazy Danych o Produktach i Opakowaniach (BDO). Przedsiębiorcy muszą je złożyć do 15 marca każdego roku, po zakończeniu roku kalendarzowego.
Sprawozdanie jest składane do marszałka województwa, odpowiedniego dla siedziby przedsiębiorstwa wprowadzającego produkty w opakowaniach, takie jak oleje, preparaty smarowe, opony pneumatyczne, baterie, akumulatory przenośne, a także sprzęt elektryczny i elektroniczny.
Sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami
Sprawozdanie jest składane do urzędu marszałkowskiego właściwego dla miejsca wytwarzania, zbierania i przetwarzania odpadów.
Wszystkie powyższe sprawozdania przesyłamy do marszałka województwa za pośrednictwem bazy danych BDO. Roczne sprawozdania o wytwarzanych odpadach i o ich gospodarowaniu są składane na podstawie kart ewidencji odpadów.
Baza danych BDO zawiera informacje o rozliczeniach przedsiębiorcy związanych z korzystaniem ze środowiska w danym roku kalendarzowym, w tym o należnościach związanych z kampaniami edukacyjnymi.
Sprawozdanie PRTR
Roczne sprawozdanie PRTR jest składane elektronicznie, po uzyskaniu dostępu do konta w Wojewódzkim Inspektoracie Ochrony Środowiska (WIOŚ). Dotyczy to podmiotów prowadzących instalacje objęte co najmniej jednym rodzajem działalności określonym w załączniku nr 1 do rozporządzenia 166/2006, które przekraczają określone progi wydajności.
Sprawozdanie PRTR jest wymagane, jeśli w poprzednim roku doszło do przekroczenia progów uwolnień lub transferów określonych w art. 5 oraz w załączniku I do rozporządzenia 166/2006.
Jak długo należy przechowywać dokumenty?
Dokumenty, na podstawie których są sporządzane sprawozdania, przechowuje się przez 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, którego dotyczą. Obowiązek sporządzenia sprawozdań przedawnia się z upływem 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, za który należało je przygotować.
Korzyści z przygotowania sprawozdania środowiskowego
Opłata środowiskowa stanowi pewnego rodzaju rekompensatę za zanieczyszczanie powietrza. Ma ona na celu minimalizowanie emisji pyłów i gazów, w tym również gazów cieplarnianych do atmosfery.
Sprawozdanie środowiskowe Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń ma na celu umożliwienie społeczeństwu dostęp do informacji o stanie środowiska i ułatwienie mu udziału w podejmowaniu decyzji dotyczących środowiska.
Etapy przygotowania sprawozdania środowiskowego
- Gromadzenie danych.
- Analiza i interpretacja.
- Sformułowanie wniosków i rekomendacji.
Przepisy prawne i normy związane ze sprawozdawczością środowiskową
Poniższa lista zawiera akty prawne, które nakładają na podmioty obowiązek sprawozdawczy z zakresu korzystania ze środowiska:
- Rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska z dnia 22 lutego 2022 r. w sprawie danych objętych Krajowym Rejestrem Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń (Dz.U. 2023 poz. 857),
- Rozporządzenie (WE) nr 166/2006 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 18 stycznia 2006 r. w sprawie ustanowienia Europejskiego Rejestru Uwalniania i Transferu Zanieczyszczeń i zmieniające dyrektywę Rady 91/689/EWG i 96/61/WE (Dz.U. L 33 z 4.2.2006, str. 1)
- Ustawa z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (Dz.U. 2022 poz. 2556),
- Ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (Dz.U. 2023 poz. 1587,
- Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. 2023 poz. 1478),
- Ustawa z dnia 11 maja 2001 r. o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej (Dz.U. 2020 poz. 1903).
Nie martw się sprawozdaniem środowiskowym - powierz je r2eko
Rozumiemy, że przygotowanie sprawozdania środowiskowego może być skomplikowane i czasochłonne, zwłaszcza gdy Twoja firma ma na głowie wiele innych obowiązków. Uniknij formalności i zaoszczędź czas z r2eko. Nasz zespół specjalistów opracowuje i przygotowuje wykazy, a także składa odpowiednie sprawozdania na podstawie pełnomocnictwa.
Nie tylko gwarantujemy poprawność wykazu, raportu oraz zgodność z przepisami prawnymi, ale również oferujemy pomoc w wyciągnięciu wniosków dotyczących emisji i wykorzystaniu ich w dalszym procesie.
Pomagamy zidentyfikować obszary, w których Twoje przedsiębiorstwo może zmniejszyć swój ślad ekologiczny i osiągnąć lepsze wyniki w zakresie zrównoważonego rozwoju. Tym samym możesz otrzymać dostęp do profesjonalnego wsparcia na każdym etapie realizacji zlecenia.
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free a free online consultation by completing our contact form