On this page you will learn:
Odpady wyprodukowane przez Twój zakład niestety nie znikną same jak za dotknięciem magicznej różdżki. Przekazujesz je innym podmiotom? Sprawdź, czy dotyczy Cię obowiązek sporządzenia karty przekazania odpadów. Dowiedz się, dlaczego warto skorzystać w tym zakresie z pomocy specjalistów.
Co to jest Karta Przekazania Odpadów (KPO)?
Karta przekazania odpadów jest dokumentem wystawianym w systemie BDO. Jest ona niezbędna, żeby umożliwić przekazanie odpadów kolejnemu podmiotowi a zatem jej poprawne przygotowanie ma duży wpływ na prawidłowe funkcjonowanie Twojego przedsiębiorstwa.
Wykonujący usługę transportu odpadów jest zobowiązany posiadać w trakcie transportu potwierdzenie wygenerowane z Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami, umożliwiające weryfikację zgodności informacji zawartych w karcie przekazania odpadów ze stanem rzeczywistym.
Kto ma obowiązek wystawić kartę przekazania odpadów i dlaczego jest ona ważna?
Kartę przekazania odpadów sporządza posiadacz odpadów, który przekazuje je do następnego podmiotu albo do prowadzonych przez siebie miejsc zbierania odpadów lub miejsc przetwarzania odpadów. Należy tego dokonać przed rozpoczęciem transportu odpadów.
Zgodnie z ustawą o odpadach, podmioty, które nie dopełniają ciążących na nich obowiązków, czyli m.in. nie posiadają w trakcie transportu odpadów potwierdzenia wygenerowanego z systemu BDO, podlegają karze grzywny. Warto więc poświęcić uwagę prawidłowemu przygotowaniu karty przekazania odpadów, żeby uniknąć negatywnych konsekwencji finansowych.
Kiedy nie trzeba sporządzać karty przekazania odpadów?
Karty przekazania odpadów nie trzeba sporządzać, jeżeli jeden z posiadaczy odpadów nie jest objęty obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. Do grona osób zwolnionych z tego obowiązku zalicza się m.in.:
- wytwórców odpadów komunalnych,
- wytwórców odpadów w postaci pojazdów wycofanych z eksploatacji, jeżeli pojazdy te zostały przekazane do przedsiębiorcy prowadzącego stację demontażu lub przedsiębiorcy prowadzącego punkt zbierania pojazdów,
- rolników gospodarujących na powierzchni użytków rolnych poniżej 75 ha,
- wytwórców odpadów budowlanych i rozbiórkowych pochodzących z robót budowlanych prowadzonych przez osoby fizyczne niebędące przedsiębiorcami,
- osoby fizyczne i jednostki organizacyjne niebędące przedsiębiorcami, które wykorzystują odpady na potrzeby własne.
Innym przypadkiem kiedy nie ma potrzeby wystawiania karty przekazania odpadów jest wywóz odpadów poza teren RP lub przywóz odpadów na teren RP. Warto również zaznaczyć, że karty przekazania odpadów nie musi sporządzać podmiot, który przejmuje odpady od podmiotu zwolnionego z obowiązku prowadzenia ewidencji odpadów. W takiej sytuacji powinien on jednak uwzględnić przyjęte odpady w prowadzonej przez siebie karcie ewidencji, wskazując niezbędne informacje.
Jak prawidłowo sporządzić kartę przekazania odpadów?
Kompletna i rzetelnie przygotowana karta przekazania odpadów powinna zawierać szereg niezbędnych danych. Powinny się w niej znaleźć następujące informacje:
- data i godzina rozpoczęcia transportu odpadów
- data i godzina ich dostarczenia do następnego posiadacza odpadów,
- numery rejestracyjne środków transportu odpadów,
- nazwa posiadacza odpadów, adres miejsca pochodzenia odpadów oraz adres siedziby podmiotu,
- dane wykonującego usługę transportu odpadów – nazwa podmiotu, adres siedziby, numer rejestrowy,
- dane podmiotu przejmującego odpady, adres siedziby, numer rejestrowy, adres, pod który zostaną przekazane odpady,
- kod odpadu zgodny z katalogiem odpadów,
- rodzaj odpadów (nazwa) zgodna z katalogiem odpadów,
- masa przekazywanych odpadów (podawana w tonach),
Posiadacz odpadów, który przejmuje odpady od innego posiadacza, jest obowiązany każdorazowo i niezwłocznie potwierdzić w BDO przejęcie odpadów i podać datę oraz godzinę przejęcia. Jeżeli rzeczywista masa odpadów jest inna niż masa podana przez posiadacza, przejmujący powinien dodać również taką informację.
Obowiązek niezwłocznego potwierdzenia daty i godziny w BDO dotyczy także podmiotu transportującego odpady, jak i sytuacji, w której są one przekazywane do miejsc zbierania lub przetwarzania odpadów, prowadzonych przez ich posiadacza.
Usługi doradztwa w r2eko
Jak widzisz, karta przekazania odpadów jest ważna dla Twojej firmy. Jej rzetelne przygotowanie pozwoli Ci bowiem uniknąć obowiązku zapłacenia grzywny. W r2eko pomożemy Ci wystawić kartę przekazania odpadów, lub wykonamy jej korektę jeśli tego potrzebujesz. Zaufaj naszemu doświadczonemu zespołowi specjalistów, którzy od wielu lat pracują w branży ochrony środowiska.
Proces sporządzenia KPO z naszą pomocą krok po kroku:
Konsultacje początkowe i analiza potrzeb.
Ustalenie danych
Sporządzenie i weryfikacja dokumentu.
Finalizacja i przekazanie kompletnej karty
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free a free online consultation by completing our contact form
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania
Tak, prowadzimy system ewidencji BDO, w tym przygotowanie rocznych sprawozdań i wszelkich potrzebnych do działalności dokumentacji.
Nie, działamy na terenie całej Polski. W dobie Internetu jesteśmy w stanie obsługiwać klientów z różnych regionów naszego kraju. Również przedsiębiorcy zagraniczni korzystają z naszych usług. Obecnie współpracujemy z grupą przedsiębiorców wykonujących działalność wytwórczą, z urzędami gmin, organizacjami Skarbu Państwa np. PKP i klientami indywidualnymi.
Tak, na rozszerzenie działalności, która jest sklasyfikowana jako przedsięwzięcie mogące znacząco potencjalnie oddziaływać na środowisko jest wymagana nowa decyzja środowiskowa. W przypadku składowiska odpadów wystarczy przygotowanie karty informacyjnej przedsięwzięcia.