On this page you will learn:
Recykling opakowań to proces kosztowny, ale bardzo ważny dla środowiska. Jeśli jesteś producentem, który wprowadza do obrotu towary w opakowaniach, koniecznie sprawdź, czy opłata produktowa dotyczy również Ciebie.
Co to jest opłata produktowa?
Akty prawne nakładają na przedsiębiorców rozmaite obowiązki, w tym również obowiązek recyklingu opakowań i produktów, które wprowadzają oni do obrotu. Opłata produktowa to forma rozliczenia z realizacji tego obowiązku. Nakłada się ją na producentów oraz importerów określonych kategorii towarów, którzy nie zapewnili wymaganego poziomu recyklingu opakowań.
Opłata produktowa została wprowadzona po to, żeby zwrócić uwagę przedsiębiorców na negatywne oddziaływanie odpadów opakowaniowych na środowisko, a także pokazać, jak wysokie są koszty ich zagospodarowania. Opłata powinna więc stanowić zachętę do poddawania odpadów opakowaniowych recyklingowi w możliwie jak największym stopniu.
Kto powinien płacić opłatę produktową?
Opłatę produktową powinni płacić określone kategorie podmiotów wykonujących działalność gospodarczą. Zaliczamy do nich przedsiębiorców, którzy:
- po raz pierwszy wprowadzają na rynek krajowy produkty w opakowaniach;
- importują produkty w opakowaniach;
- importują pojazdy, maszyny rolnicze itp.;
- wprowadzają produkty w opakowaniach z logo firmy, marki własne;
- wprowadzają sprzęt elektryczny i elektroniczny;
- wprowadzają baterie i akumulatory przenośne;
- wprowadzają produkty typu oleje, preparaty smarowe, opony pneumatyczne, pojazdy.
Jeśli zaliczasz się do jednej z wymienionych grup, to oznacza to, że powinieneś płacić opłatę produktową. Jednak jaka dokładnie jest jej wysokość?
Ile wynosi opłata produktowa i do kiedy należy ją uiścić?
Wysokość opłaty produktowej oblicza się na podstawie masy wytworzonych produktów wyrażonej w kilogramach. Szczegółowe stawki dla poszczególnych rodzajów opakowań określają rozporządzenia Ministra Klimatu i Środowiska, więc to właśnie w nich należy szukać aktualnych wysokości opłat. Przepisy wyznaczają też jednak maksymalną stawkę, a to oznacza, że za opakowania produktów na pewno nie zapłacisz więcej niż 4,50 zł za 1 kg.
Przedsiębiorcy, którzy wytwarzają towary w opakowaniu, są zobowiązani uiścić opłatę produktową do 15 marca, natomiast w przypadku wprowadzania na rynek produktów takich jak oleje, preparaty smarowe czy opony pneumatyczne, wymagany termin to 31 marca. Opłatę produktową wnosi się po zakończonym roku kalendarzowym, tak aby móc uwzględnić cały rozliczany okres.
Jakie obowiązki są powiązane z opłatą produktową?
Oprócz uiszczania opłaty produktowej przedsiębiorcy są również zobowiązani do prowadzenia publicznych kampanii edukacyjnych, które zwiększają świadomość ekologiczną konsumentów. Podmioty, których dotyczy obowiązek płacenia opłaty produktowej, powinny przeznaczać na ten cel rocznie co najmniej 2% wartości netto opakowań wprowadzonych na rynek.
Alternatywną możliwością jest przekazanie tej samej kwoty na odrębny rachunek bankowy marszałka województwa.
Publiczne kampanie edukacyjne to jednak nie wszystko. Przedsiębiorcy są także zobligowani do sporządzania rocznych sprawozdań o produktach, opakowaniach i gospodarowaniu odpadami. W sprawozdaniach tych uwzględnia się:
- import i eksport odpadów opakowaniowych,
- masy opakowań wprowadzonych na rynek krajowy,
- wewnątrzwspólnotową dostawę produktów,
- organizację odzysku opakowań,
- informacje o publicznych kampaniach edukacyjnych
Obowiązek sprawozdawczy ma bardzo duże znaczenie, ponieważ jego niedopełnienie lub błędne wykonanie może skutkować naliczeniem administracyjnych kar pieniężnych. Sprawozdanie należy złożyć odpowiedniemu organowi do 15 marca każdego roku.
Czy przedsiębiorca realizuje obowiązki związane z opłatą produktową samodzielnie?
Przedsiębiorca może realizować obowiązek uzyskania wymaganych poziomów odzysku i recyklingu samodzielnie lub za pośrednictwem organizacji odzysku opakowań. Organizacja podpisuje z przedsiębiorcą umowę, w której zobowiązuje się do zapewnienia recyklingu takiej masy odpadów opakowaniowych, jaką firma wprowadziła do obrotu w danym roku kalendarzowym. Organizacja odzysku opakowań przejmuje wówczas także obowiązek przeprowadzania publicznych kampanii edukacyjnych.
Kto jest zwolniony z opłaty produktowej?
Z opłaty produktowej zwolnieni są przedsiębiorcy, którzy wprowadzają na rynek sprzęt małogabarytowy, pod warunkiem że żaden z jego zewnętrznych wymiarów nie przekracza 50 cm, a łączna masa sprzętu wyprodukowanego średnio przez rok jest mniejsza niż 100 kg. Zwolnienie dotyczy też odpowiednio sprzętów wielkogabarytowych o tym samym maksymalnym rozmiarze, z tym że ich łączna masa nie może przekraczać 1000 kg.
Żeby zostać zwolnionym z opłaty produktowej, trzeba jednak złożyć wniosek o uzyskanie pomocy de minimis w terminie do dnia 15 marca każdego roku. Obowiązkowe jest również udzielenie wszelkich niezbędnych informacji na temat przedsiębiorcy ubiegającego się o zwolnienie i prowadzonej przez niego działalności gospodarczej. Dzięki dopełnieniu wszystkich formalności, producenci spełniający wskazane kryteria mogą zostać zwolnieni z opłaty produktowej.
Korzyści z doradztwa w r2eko
W r2eko pomożemy Ci wyliczyć wysokość opłat produktowych oraz złożyć z nich odpowiednie sprawozdanie. Błędnie złożone sprawozdanie może skutkować obowiązkiem zapłacenia administracyjnych kar pieniężnych, ale z naszym zespołem składającym się z profesjonalistów nie będziesz musiał się tym martwić.
Dzięki wieloletniemu doświadczeniu potrafimy składać poprawne sprawozdania nie tylko z opłat produktowych, ale także z wysokości środków przeznaczonych na kampanie edukacyjne. Chcesz uniknąć naliczenia kar? Zaufaj naszym specjalistom i postaw na doradztwo w r2eko.
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free online consultation by completing our contact form