On this page you will learn:
Operaty wodnoprawne
Szukasz wsparcia w zakresie operatów wodnoprawnych? W r2eko specjalizujemy się w kompleksowym doradztwie i przygotowywaniu operatów wodnoprawnych. Dowiedz się, jak możemy pomóc Twojej firmie w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń wodnoprawnych.
Czym są operaty wodnoprawne?
Operat wodnoprawny stanowi załącznik do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego, zezwalającego na szereg działań związanych z kształtowaniem zasobów wodnych. Dotyczy to nie tylko wykonania urządzeń wodnych, ale również działań zaliczanych do szczególnego korzystania z wód, usług wodnych oraz innych czynności określonych w ustawie Prawo wodne.
W praktyce oznacza to, że każda działalność, która w jakikolwiek sposób wpływa na stan i zarządzanie zasobami wodnymi, musi być uregulowana poprzez uzyskanie odpowiedniego pozwolenia wodnoprawnego, do którego niezbędny jest operat wodnoprawny.
Kiedy operat wodnoprawny jest wymagany?
Operaty wodnoprawne to kluczowe dokumenty, które muszą być dołączone do wniosku o pozwolenie wodnoprawne. Są one niezbędne do regulowania różnych form korzystania z wód, w tym:
- pobór wód podziemnych,
- pobór wód powierzchniowych,
- odprowadzanie wód opadowych,
- odprowadzanie ścieków do wód,
- wprowadzanie ścieków do urządzeń kanalizacyjnych innych podmiotów,
- rolnicze wykorzystanie ścieków.
Dodatkowo zakres operatu wodnoprawnego może obejmować wykonanie planowanych urządzeń wodnych, czyli urządzeń mogących mieć wpływ na kształtowanie zasobów wodnych, ich przebudowę czy też rozbudowę związaną na przykład z zakresem planowanej inwestycji.
Wśród nich można wyróżnić: studnie głębinowe, rowy, stawy, przepusty czy też inne urządzenia wodne, które są w bezpośredni sposób związane z gospodarowaniem wodami. Operaty te odnoszą się również do działań, które mogą wpływać na gospodarkę wodno-ściekową i zmieniać jakość wód, zarówno powierzchniowych, jak i podziemnych.
Zakres operatu wodnoprawnego opracowywanego w celu uzyskania pozwolenia wodnoprawnego obejmuje część tekstową oraz graficzną, zgodnie z art. 409 ustawy Prawo wodne. Zawartość operatu umożliwia planowanie i kontrolowanie korzystania z zasobów wodnych oraz określa zasady wykorzystania wód w rejonie planowanego przedsięwzięcia.
Co powinien zawierać operat wodnoprawny?
Operat wodnoprawny składa się z dwóch zasadniczych części: opisowej i graficznej.
W części opisowej wyszczególnia się m.in.:
- cel i zakres zamierzonego korzystania z wód,
- rodzaj urządzeń pomiarowych oraz znaków żeglugowych,
- rodzaj i zasięg oddziaływania zamierzonego korzystania z wód lub planowanych do wykonania urządzeń wodnych,
- opis urządzenia wodnego.
Ta część opiera się na dokładnych parametrach technicznych urządzenia, jego lokalizacji oraz warunkach wykonania. Dodatkowo zawiera informacje o ewentualnych uwarunkowaniach środowiskowych, istniejących formach ochrony przyrody w pobliżu oraz szczegółach dotyczących realizacji urządzenia, w tym planowanego okresu rozruchu i procedur w przypadku awarii.
W części graficznej znajduje się:
- zasadnicze przekroje podłużne i poprzeczne urządzeń wodnych,
- przedstawienie koryt wód płynących w obszarze wpływu tych urządzeń.
Zgodnie z ustawą Prawo wodne w skład operatów wodnoprawnych część graficzna zawiera również załączniki graficzne z planem urządzeń wodnych i ich wpływu na otoczenie, włącznie z naniesieniem na mapę terenu z oznaczeniem nieruchomości.
Dlaczego potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego?
Katalog działań, które mogą mieć wpływ na kształtowanie zasobów wodnych, jest rozbudowany i nie zawsze stanowi katalog zamknięty. Dlatego każda planowana inwestycja powinna być dokładnie analizowana pod kątem ustawy Prawo wodne, aby zapewnić zgodność z wymaganiami środowiskowymi na każdym etapie przedsięwzięcia.
Konsekwencje braku pozwolenia wodnoprawnego
Wykonanie urządzeń wodnych bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego może skutkować koniecznością legalizacji, narażając na dodatkowe koszty administracyjne. W skrajnych przypadkach może to prowadzić do rozbiórki urządzenia lub nawet wstrzymania działalności.
W jakich sytuacjach wymagany jest operat wodnoprawny?
Pozwolenie wodnoprawne jest decyzją administracyjną niezbędną przy szerokim zakresie działań związanych z kształtowaniem zasobów wodnych. Pozwolenia wodnoprawnego wymaga:
- wykonanie urządzeń wodnych,
- szczególne korzystanie z wód,
- usługi wodne,
- inne czynności określone w art. 389-390 ustawy Prawo wodne.
Kiedy nie jest wymagane pozwolenie wodnoprawne?
Zwykłe korzystanie z wód, takie jak zaspokajanie potrzeb osobistych lub gospodarstwa domowego, nie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego. Każdy właściciel gruntu ma prawo do korzystania z wód na swojej własności, ale to nie obejmuje prawa do wykonania urządzeń wodnych bez odpowiedniego pozwolenia.
Kiedy potrzebne jest tylko zgłoszenie wodnoprawne?
W niektórych przypadkach wystarczające jest zgłoszenie wodnoprawne, co jest prostszą procedurą niż uzyskanie pełnego pozwolenia. Przykładowo, do zgłoszenia wodnoprawnego kwalifikują się urządzenia wodne służące do wprowadzania ścieków oczyszczonych z przydomowej oczyszczalni ścieków. Szczegółowy katalog takich spraw wymieniony jest w art. 394 ust. 1 ustawy Prawo wodne.
Uzyskania pozwolenia wodnoprawnego wymagają m.in.:
- usługi wodne, które zostały wymienione w przepisie art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne,
- szczególne korzystanie z wód, do którego należą, m.in.: wprowadzanie do urządzeń kanalizacyjnych będących własnością innych podmiotów ścieków przemysłowych zawierających substancje szczególnie szkodliwe dla środowiska wodnego,
- wykonanie urządzeń wodnych,
- wykonywanie na nieruchomości o powierzchni powyżej 3500 m2 robót lub obiektów budowlanych trwale związanych z gruntem, mających wpływ na zmniejszenie naturalnej retencji terenowej przez wyłączenie więcej niż 70% powierzchni nieruchomości z powierzchni biologicznie czynnej na obszarach nieujętych w systemy kanalizacji otwartej lub zamkniętej,
- długotrwałe obniżenie poziomu zwierciadła wody podziemnej,
- prowadzenie przez wody powierzchniowe płynące oraz przez wały przeciwpowodziowe obiektów mostowych, rurociągów, przewodów w rurociągach osłonowych lub przepustów,
- prowadzenie przez śródlądowe drogi wodne oraz przez wały przeciwpowodziowe napowietrznych linii energetycznych i telekomunikacyjnych.
Do usług wodnych zaliczamy:
- pobór wód podziemnych lub wód powierzchniowych,
- piętrzenie, magazynowanie lub retencjonowanie wód podziemnych i wód powierzchniowych oraz korzystanie z tych wód,
- uzdatnianie wód podziemnych i powierzchniowych oraz ich dystrybucję,
- odbiór i oczyszczanie ścieków,
- wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi, obejmujące także wprowadzanie ścieków do urządzeń wodnych,
- korzystanie z wód do celów energetyki, w tym energetyki wodnej,
- odprowadzanie do wód lub do urządzeń wodnych – wód opadowych lub roztopowych, ujętych w otwarte lub zamknięte systemy kanalizacji deszczowej służące do odprowadzania opadów atmosferycznych albo w systemy kanalizacji zbiorczej w granicach administracyjnych miast,
- trwałe odwadnianie gruntów, obiektów lub wykopów budowlanych oraz zakładów górniczych, a także odprowadzanie do wód – wód pochodzących z odwodnienia gruntów w granicach administracyjnych miast,
- odprowadzanie do wód lub do ziemi wód pobranych i niewykorzystanych.
Urządzenia wodne wymagające uzyskania pozwolenia wodnoprawnego
Do urządzeń wodnych, których wykonanie wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, zalicza się między innymi:
- kanały i rowy,
- wyloty urządzeń kanalizacyjnych służące do wprowadzania ścieków do wód, ziemi lub do urządzeń wodnych oraz wyloty służące do wprowadzania wody do wód, ziemi lub do urządzeń wodnych,
- sztuczne zbiorniki usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami,
- stawy – w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji (z wyłączeniem stawów, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi, lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu).
Warto pamiętać, że jako urządzenia wodne mogą zostać zakwalifikowane również inne urządzenia lub budowle służące do kształtowania zasobów wodnych lub korzystania z tych zasobów.
Jakich czynności może jeszcze wymagać pozwolenie wodnoprawne?
- wykonanie urządzeń melioracji wodnych niezaliczonych do urządzeń wodnych,
- wykonanie obiektów mostowych, rurociągów, linii energetycznych, linii telekomunikacyjnych oraz innych urządzeń (wraz z infrastrukturą towarzyszącą) prowadzonych przez wody powierzchniowe oraz przez wały przeciwpowodziowe,
- roboty w wodach oraz inne roboty, które mogą być przyczyną zmiany naturalnych przepływów wód, stanu wód stojących i stanu wód podziemnych poza granicami nieruchomości gruntowej, na której są prowadzone te roboty.
O czym musisz wiedzieć?
Pamiętaj, że pozwolenia wodnoprawnego wymaga zarówno wykonanie urządzeń wodnych, szczególne korzystanie z wód, jak i usługi wodne, a także inne czynności wskazane w przepisach art. 389-390 ustawy Prawo wodne. Nie wymaga natomiast uzyskania pozwolenia zwykłe oraz powszechne korzystanie z wód, czyli na przykład korzystanie z wód do zaspokojenia potrzeb osobistych i swojego gospodarstwa domowego lub rolnego. Każdy właściciel gruntu ma prawo do korzystania z wód znajdujących się na jego terenie, jednak nie obejmuje to prawa do budowy lub eksploatacji urządzeń wodnych wymagających pozwolenia wodnoprawnego.
Zwróć uwagę, że niektóre działania związane z kształtowaniem zasobów wodnych wymagają jedynie zgłoszenia wodnoprawnego, co jest znacznie prostszą procedurą. Przykładowo, takie działania mogą obejmować wykonanie urządzeń wodnych służących do wprowadzania do ziemi ścieków oczyszczonych w przydomowej oczyszczalni ścieków. Lista takich działań jest zawarta w art. 394 ust. 1 ustawy Prawo wodne.
Kto może wykonać operat wodnoprawny?
Wykonanie operatu wodnoprawnego wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia w analizie środowiskowej i innych aspektach związanych z gospodarką wodną. Choć ustawa Prawo wodne nie określa konkretnie, kto może przygotować operat, to ze względu na jego złożoność, warto powierzyć to zadanie specjalistom z dziedziny gospodarki wodnej.
W r2eko Pomagamy zarówno inwestorom, jak i urzędom miejskim czy gminnym, jak również wszystkim podmiotom planującym inwestycje, rozbudowę obiektów lub eksploatację istniejącej infrastruktury wodno-kanalizacyjnej.
Nasza firma oferuje kompleksową obsługę postępowań wodnoprawnych związanych zarówno z rozpoznaniem, jak i analizą konieczności uzyskania stosownych decyzji lub zgłoszeń wodnoprawnych, sporządzeniem wszystkich materiałów niezbędnych do wydania decyzji przez Wody Polskie, złożenie wniosku, jak również bieżący monitoring postępowań w odpowiednich organach Wód Polskich.
Naszym celem jest sprawne i skuteczne prowadzenie całego procesu, aby zapewnić naszym klientom uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, dostosowanego do specyfiki każdej indywidualnej sytuacji.
Nasze doświadczenie i ekspertyza
Zespół ekspertów r2eko w dziedzinie wodnoprawnej posiada wykształcenie oraz odpowiednie doświadczenie w zakresie opracowywania operatów wodnoprawnych dla wielu inwestycji liniowych i kubaturowych, w tym obiektów mieszkaniowych i przemysłowych.
Mamy bogate doświadczenie w tworzeniu operatów wodnoprawnych dla różnych usług związanych z gospodarką wodną, takich jak pobór wód, odprowadzanie wód opadowych i roztopowych, a także ścieków do wód i urządzeń wodnych, niezbędnych do uzyskania odpowiedniego pozwolenia.
Oferujemy doradztwo w zakresie zarządzania gospodarką wodną, pomagając określić, kiedy i czy dane pozwolenie jest wymagane, a także w sytuacjach, gdy konieczna jest legalizacja działań zgodnie z przepisami prawa wodnego.
Jakie korzyści przynosi współpraca z nami?
Współpracując z nami, otrzymujesz kompleksową pomoc i profesjonalne doradztwo na każdym etapie procesu uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego. Nasze doświadczenie gwarantuje sprawne i skuteczne działania, zapewniając, że wszystkie wymagania są spełnione zgodnie z prawem.
Proces uzyskiwania pozwolenia wodnoprawnego z naszym wsparciem obejmuje:
- Analizę Twoich potrzeb i wstępne konsultacje
- Staranne opracowywanie i przygotowywanie niezbędnej dokumentacji.
- Współpracę z organami administracji.
- Finalizację procesu i wsparcie w uzyskaniu pozwolenia, zapewniając, że Twoje działania są w pełni legalne i zgodne z przepisami
Naszym celem jest przeprowadzenie Cię przez cały proces aż do momentu uzyskania pozwolenia, zapewniając, że wszystkie Twoje działania są w pełni legalne i zgodne z przepisami.
Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak możemy wspierać Twoje działania związane z operatami wodnoprawnymi.
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free a free online consultation by completing our contact form
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania
Pozwoleniu wodnoprawnemu podlegają zamierzenia polegające na szczególnym korzystaniu z wód oraz usługach wodnych, jak również wykonanie urządzeń wodnych. Opis podstawowych inwestycji oraz rodzajów korzystania z wód wymagających uzyskania decyzji wodnoprawnej przedstawiono pokrótce w rozdziale "Kiedy wymagany jest operat wodnoprawny?"
Termin uzyskania pozwolenia jest uzależniony od rodzaju, zakresu oraz specyfiki inwestycji/zamierzonego korzystania z wód oraz liczby stron postępowania.
Na koszt uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, poza kosztami sporządzenia samego operatu wodnoprawnego, składają się koszty administracyjne (opłata administracyjna za wydanie pozwolenia wodnoprawnego, opłaty za ewentualne pełnomocnictwa) oraz koszty pozyskania niezbędnych materiałów z innych urzędów (np. mapy sytuacyjno-wysokościowe, wypisy z rejestru gruntów czy wypisy i wyrysy z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego).