On this page you will learn:
Aby jak najlepiej i najefektywniej chronić środowisko, musimy dokładnie wiedzieć, jakie elementy przyrody znajdują się na obszarze, który nas interesuje. W tym właśnie celu zleca się wykonanie inwentaryzacji przyrodniczej. Dowiedz się, jak jest ona przeprowadzana, kto może ją wykonać i kiedy jest to niezbędne.
Czym jest inwentaryzacja przyrodnicza?
Inwentaryzacja przyrodnicza to spis wszystkich elementów przyrody, które występują na danym obszarze. Wykonywanie inwentaryzacji jest obowiązkowe od 2016 roku, kiedy w życie weszły przepisy dotyczące ochrony gatunkowej roślin i ustawa o udzielaniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska i o ocenach oddziaływania na środowisko.
Wyniki inwentaryzacji przyrodniczych wykorzystuje się przy planowaniu przestrzennym i inwestycyjnym oraz w działaniach dotyczących ochrony gatunków zagrożonych i ich siedlisk. Jest ona ważna również z punktu widzenia edukacji ekologicznej i zwiększania świadomości społecznej. Inwentaryzacja dotyczy nie tylko fauny i flory, ale wszystkich elementów przyrodniczych, jakie występują na danym obszarze, ponieważ dzięki temu możliwe jest wskazanie wpływu inwestycji na całokształt lokalnej przyrody.
Jak wykonuje się inwentaryzację przyrodniczą?
Podczas wstępnego etapu pracy ustala się dokładny obszar działania oraz gromadzi mapy topograficzne terenu, najlepiej w jak największej skali. Na ich podstawie sporządza się podkłady, na które następnie nanoszone są informacje dotyczące poszczególnych składowych inwentaryzacji.
Inwentaryzacja botaniczna polega na dokładnym poznaniu i opisaniu flory danego obszaru. Składa się ze spisu florystycznego wszystkich występujących gatunków roślin oraz analizy fitosocjologicznej, czyli wykazu i rozmieszczenia poszczególnych siedlisk roślinnych. Spis fauny, będący częścią inwentaryzacji przyrodniczej, jest bardziej skomplikowany, ponieważ istnieje więcej gatunków zwierząt niż roślin, a ponadto są one trudniejsze do zaobserwowania.
Kiedy wymagana jest inwentaryzacja przyrodnicza?
Inwentaryzacja przyrodnicza jest niezbędna za każdym razem, gdy inwestycja obejmuje prowadzenie działań na terenie zielonym. Zanim rozpoczną się jakiekolwiek prace, trzeba zgromadzić dokumentację i stosowne pozwolenia dotyczące zagospodarowania przestrzeni.
Ten rodzaj dokumentacji konieczny jest przy wielu różnych inwestycjach. Należy do nich nie tylko budowa domów czy dróg. Inwentaryzacja przyrodnicza jest potrzebna również przy inwestycjach takich jak:
- modernizacja budynków,
- termoizolacja budynków,
- drogi ekspresowe,
- linie energetyczne,
- modernizacja terenów zieleni,
- inwentaryzacja gminy,
- farmy wiatrowe,
- farmy fotowoltaiczne.
Kto może przeprowadzić inwentaryzację elementów przyrodniczych środowiska?
Przygotowanie takiej inwentaryzacji należy zlecić doświadczonym i wykwalifikowanym ekspertom. Konieczne jest wykształcenie w kierunku nauk przyrodniczych, do których należą m.in.: ornitologia, dendrologia, ichtiologia, entomologia, teriologia, herpetologia, entomologia, chiropterologia. W celu opracowania inwentaryzacji przyrodniczej konieczne jest przeprowadzenie działań w terenie – nie można zrobić tego zdalnie.
Metodologia pracy
Wskazane jest, by inwentaryzacja przyrodnicza objęła okres co najmniej roku, a mimo to procedowane przetargi często z założenia uniemożliwiają wykonanie badań w cyklu rocznym. W takim układzie, prace terenowe przeprowadzane w ograniczonym terminie wymagają odpowiednio przygotowanej metodyki i dużego doświadczenia osób ją wykonujących.
Niedopuszczalne jest przygotowanie inwentaryzacji jedynie na danych literaturowych, które zwykle nie były zbierane na cel danego opracowania. Nie ma potrzeby, aby dokumentacja miała zakres i stopień szczegółowości opracowań o charakterze naukowym. Inwentaryzacja ma bowiem konkretne zadanie do spełnienia – powinna wykazywać wpływ inwestycji na przyrodę.
Niewłaściwa metodyka badań może zostać podważona przez organ opiniujący, czyli Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Wiąże się to z dużym ryzykiem dla Inwestora, ponieważ może skutkować niewywiązaniem się z kontraktu, przedłużeniem procedur i wzrostem kosztów uzyskiwania decyzji środowiskowej. Warto więc postawić w tym zakresie na współpracę ze specjalistami.
Czym jest waloryzacja przyrodnicza?
Celem waloryzacji przyrodniczej jest określenie wartości przyrodniczej danego obszaru. W tym celu wskazuje się cenne elementy przyrodnicze oraz podaje się właściwości, które zadecydowały o przyznaniu im takiego statusu. Waloryzacja przyrodnicza opiera się na wynikach inwentaryzacji przyrodniczej lub monitoringu przyrodniczego takich elementów, jak gatunki fauny i flory oraz inwentaryzacji zbiorowisk roślinnych.
Zakres usług w r2eko
W r2eko, w zależności od potrzeb klienta, przeprowadzamy różne rodzaje inwentaryzacji przyrodniczych. Możesz zlecić nam inwentaryzację siedlisk przyrodniczych, przyrody nieożywionej, a także fauny (w tym zwierząt objętych ochroną) i flory. Wykonujemy inwentaryzacje tam, gdzie ich potrzebujesz, czyli m.in. na obszarach badawczych takich jak lasy, łąki, mokradła czy też tereny miejskie.
Z naszych usług mogą korzystać samorządy terytorialne i organy administracji publicznej, deweloperzy i inwestorzy, a także organizacje pozarządowe i stowarzyszenia przyrodnicze oraz inne podmioty potrzebujące inwentaryzacji przyrodniczej. Jeśli jesteś zainteresowany naszą ofertą, umów się na indywidualną konsultację, podczas której przedstawisz nam swoje potrzeby dotyczące usług związanych z ochroną środowiska.
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free a free online consultation by completing our contact form