On this page you will learn:
Inwentaryzacja dendrologiczna
Niezależnie od tego, czy planujesz dużą inwestycję, czy chcesz zaprojektować swój własny ogródek, potrzebne będzie sprawdzenie, jakie drzewa znajdują się na interesującym Cię obszarze. Takiej wiedzy dostarczy Ci rzetelna inwentaryzacja dendrologiczna. Sprawdź, na czym ona polega i dlaczego warto zlecić jej wykonanie specjalistom z r2eko.
Na czym polega inwentaryzacja dendrologiczna?
Inwentaryzacja dendrologiczna, zwana też inwentaryzacją zieleni, to prace mające na celu stworzenie dokładnego wykazu ilościowego i gatunkowego drzew i krzewów na danym obszarze. Pozwala więc ona zgromadzić kompleksowe dane o występującej tam szacie roślinnej. Cały proces inwentaryzacji składa się z prac w terenie, podczas których specjaliści określają położenie roślinności i dokonują niezbędnych pomiarów.
Podczas inwentaryzacji zieleni wykonywana jest też waloryzacja, czyli ocena aktualnego stanu zdrowotnego i środowiskowego drzewostanu. Drzewa oceniane są zwykle wizualnie, metodą VTA. Bazuje ona na widocznych cechach, które mogą wpływać na osłabienie i utratę stabilności drzewa oraz zwiększać ryzyko wyrządzenia przez nie szkód. W ramach waloryzacji uwzględniana jest podstawa drzewa, pień, korona i obecność patogenów oraz szkodników. Dzięki temu eksperci mogą m.in. ocenić ryzyko, jakie stwarza pozostawienie drzew dla planowanej inwestycji.
Proces inwentaryzacji dendrologicznej
Inwentaryzacja zieleni to proces zbierania informacji o roślinach rosnących w danym miejscu, obejmujący zarówno drzewa i krzewy oraz trawy, krzewinki, kwiaty i inne rośliny. W zależności od celów, proces ten może składać się z różnych elementów, ale w ogólnym zakresie inwentaryzacja zieleni obejmuje:
- Identyfikację gatunkową drzew – rozpoznawanie gatunków roślin, określenie ich wieku, kondycji, rozmiarów i lokalizacji drzew.
- Charakterystykę roślin – dokładny opis parametrów fizycznych i biologicznych roślin, takich jak pierśnica, wysokość pnia drzewa, rozpiętość korony, kondycja, itp.
- Określenie stanu zdrowotnego drzew – ocena stanu roślin, w tym wykrywanie chorób, szkodników, uszkodzeń mechanicznych i innych zagrożeń.
- Szacowanie wartości ekologicznej i krajobrazowej roślin – wykonanie inwentaryzacji obejmuje ocenę wpływu roślin na środowisko i krajobraz, określenie ich wartości przyrodniczej i estetycznej.
- Planowanie działań związanych z roślinnością – na podstawie zebranych danych można opracować plan działań związanych z roślinnością, takich jak np. zabiegi pielęgnacyjne, przycinanie, usunięcie drzew, sadzenie nowych roślin.
Co powinna zawierać inwentaryzacja dendrologiczna?
Do inwentaryzacji zieleni wykorzystywane są książki dendrologiczne, mapy i różne narzędzia: wysokościomierz, średnicomierz, taśma miernicza. Wszystko to służy przygotowaniu kompleksowej dokumentacji, składającej się z części opisowej i graficznej. W części opisowej inwentaryzacji znajduje się tabela zawierająca wykaz drzew wraz z ich dokładnym opisem. Podsumowanie inwentaryzacji zieleni najczęściej składa się z:
- nazwy polskiej i łacińskiej drzew i krzewów,
- średnicy pnia na wysokości 130 cm,
- obwodu pnia na wysokości 5 cm,
- obwodu pnia na wysokości 130 cm,
- wysokości drzewa,
- rozpiętości korony drzew,
- wieku drzewa,
- wysokości i powierzchni krzewu (w m2),
- opisu stanu zdrowotnego,
- oceny zagrożenia.
Dodatkowo inwentaryzacja drzew powinna zawierać także opis terenu, metodykę przeprowadzonych prac, krótką charakterystykę szaty roślinnej, informacje o celu i zakresie przeprowadzonych prac. Opis może być wzbogacony również o wskazania dotyczące pielęgnacji zieleni oraz listę drzew i krzewów zakwalifikowanych do wycinki.
Część graficzna inwentaryzacji składa się z mapy inwentaryzowanego terenu, na której zaznaczone są drzewa i krzewy do pozostawienia, wycinki lub przesadzenia. Na mapie muszą znajdować się planowane obiekty budowlane, co pozwala wyznaczyć drzewa i krzewy kolizyjne. Inwentaryzacja zieleni często jest wzbogacona dokumentacją fotograficzną przedstawiającą stan drzew. Umieszcza się w niej również projekt gospodarki drzewostanem i propozycję nasadzeń zastępczych do wykonania po wycince.
Dlaczego inwentaryzacja dendrologiczna jest ważna?
Inwentaryzacja drzewostanu pomaga odpowiednio zaplanować układ przestrzenny nowego ogrodu lub terenu zieleni. Jest przydatna przy porządkowaniu i projektowaniu danego obszaru. Ma też duże znaczenie z punktu widzenia ochrony przyrody. Jakie są dokładnie jej zastosowania i w których obszarach może się ona okazać kluczowa?
Inwestycje i budowy
Inwentaryzacja zieleni ułatwia ustalenie kosztorysu prac przy budowie lub zakładaniu ogrodu czy terenu zieleni. Pozwala wyznaczyć drzewa kolidujące z budową lub stwarzające potencjalne zagrożenie dla ludzi i budynków oraz te, które cechują się cenną wartością przyrodniczą. Dzięki temu można zaplanować budowę tak, aby je ochronić i zachować. Warto więc przeprowadzić inwentaryzację nie tylko w ramach przygotowań do wielkich inwestycji, ale również prac we własnym ogrodzie.
Ochrona przyrody i zachowanie bioróżnorodności
Pozyskana w trakcie inwentaryzacji dendrologicznej wiedza może dotyczyć np. występowania w danym miejscu drzew o charakterze pomników przyrody czy drzew prawnie chronionych. Dzięki niej możliwe jest podjęcie decyzji o zakazie wycinki, przesadzeniu drzew na wskazane miejsce czy wykonaniu nasadzeń zastępczych na określonym terenie.
W przypadku drzew chronionych, niejednokrotnie wyniki inwentaryzacji dendrologicznej mają wpływ na konieczność zmiany lokalizacji inwestycji powierzchniowych, jak i liniowych.
Pielęgnacja zieleni
Inwentaryzacja drzew do wycinki jest pomocna także przy pielęgnacji zieleni. Dzięki niej można ocenić stan drzewostanu, wykryć potencjalne zagrożenie, dowiedzieć się, które z drzew wymagają specjalnych zabiegów ochronnych i zaplanować ich pielęgnację. Na jej podstawie można ubiegać się o przyznanie drzewom statusu pomnika przyrody. Ma także walor edukacyjny – dzięki niej można poznać swoje otoczenie i docenić walory okolicznej przyrody.
Kiedy powinna być przeprowadzona inwentaryzacja dendrologiczna i kto może ją wykonać?
W zależności od wielkości terenu oraz liczby ewidencjonowanych drzew i krzewów inwentaryzacja drzewostanu trwa od kilku do kilkudziesięciu dni. Prace inwentaryzacyjne mogą być prowadzone w ciągu całego roku, jednak wykonanie ich w sezonie wegetacyjnym pomaga zgromadzić najdokładniejsze dane o stanie fitosanitarnym drzew. Inwentaryzacja zachowuje ważność przez pół roku od daty jej sporządzenia.
Inwentaryzacja powinna być wykonana przez specjalistę. Osoby, które mogą przeprowadzić inwentaryzację dendrologiczną powinny posiadać stosowną wiedzę i doświadczenie z zakresu architektury krajobrazu, leśnictwa lub dendrologii. Warto postawić na profesjonalistę, aby mieć pewność, że usługa zostanie wykonana rzetelnie.
Inwentaryzacja dendrologiczna w r2eko
Przeprowadzenie inwentaryzacji dendrologicznej i opracowanie stosownej dokumentacji to w przypadku wielu inwestycji budowlanych wymóg konieczny. Dlatego zadanie to warto powierzyć naszym specjalistom z wieloletnim doświadczeniem. Dopilnują oni wszystkich szczegółów, a jednocześnie sprawnie uporają się ze zleceniem.
Koszt inwentaryzacji dendrologicznej zawsze ustalany jest indywidualne. Na ostateczną cenę wpływ mają czynniki takie jak wielkość i dostępność terenu, zadrzewienie, rodzaj i stopień zaawansowania projektu, stosowane metody pomiarowe i inne. Skontaktuj się z nami w celu opracowania wyceny. Zleć przeprowadzenie inwentaryzacji dendrologicznej r2eko.
Na tej stronie znajdziesz:
or schedule a free a free online consultation by completing our contact form