On this page you will learn:
Zastanawiasz się nad wpływem swojej inwestycji na wody podziemne? Szukasz wsparcia w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń i legalizacji studni? Jesteś w dobrym miejscu. Dowiedz się, w jaki sposób możemy pomóc Ci przejść całą procedurę – od jej planowania po finalne wybudowanie i użytkowanie.
Co to jest hydrogeologia?
Hydrogeologia to nauka zajmująca się wodami podziemnymi. Zajmuje się ona między innymi:
- poszukiwaniem wód podziemnych i termalnych,
- określaniem zasobów wód podziemnych,
- analizą jakości wód podziemnych,
- określaniem czasu migracji zanieczyszczeń do wód podziemnych.
Ta dziedzina nauki pomaga nam zrozumieć, jak dbać o cenne zasoby wodne, by mogły służyć przyszłym pokoleniom. Dzięki hydrogeologii wiemy, jak ważne jest zrównoważone korzystanie z wód podziemnych, które są obecnie jednym z najczystszych źródeł wody pitnej.
W skrócie hydrogeologia to klucz do ochrony jednego z naszych najcenniejszych surowców – wody.

Zastosowanie hydrogeologii
Hydrogeologia ma swoje zastosowanie przy:
- badaniu wód gruntowych;
- rozpoznaniu wód podziemnych w danym miejscu;
- ochronie środowiska przed zanieczyszczeniami;
- planowaniu i zarządzaniu zasobami wodnymi.
Usługi hydrogeologiczne
W naszej ofercie usług hydrogeologicznych znajduje się między innymi:
- ocena jakości wody,
- eksploracja źródeł wody,
- wykonanie ujęć wód podziemnych,
- modelowanie przepływu wód gruntowych,
- ocena zagrożeń związanych z zanieczyszczeniem wód podziemnych.
Nowoczesne technologie w hydrogeologii
W hydrogeologii, jak i w innych dziedzinach nauki, wykorzystuje się nowoczesne technologie, takie jak:
- teledetekcja i GIS wykorzystywane w badaniach;
- innowacyjne metody oceny jakości wody;
- badania elektrooporowe w poszukiwaniu warstw wodonośnych.
Jak sprawdzić głębokość wód podziemnych?
Państwowy Instytut Geologiczny dysponuje archiwalnymi danymi geologicznymi, takimi jak mapy czy profile studni. Hydrogeolog może przeanalizować te dane, aby określić prawdopodobną głębokość wodonośnej warstwy.
W dokumencie opisuje się przewidywaną głębokość warstwy wodonośnej, jej miąższość, zasoby wodne oraz jakość wody i ewentualną potrzebę jej uzdatniania.

Jak sprawdzić wody gruntowe?
Wody gruntowe to wody podziemne w strefie saturacji, których jakość zależy od typu gruntu nad nimi. Informacje o nich można znaleźć na mapach hydrogeologicznych Polski. Jednak dla celów budowlanych potrzebne są dodatkowe badania geologiczne, by określić poziom wód gruntowych w miejscu planowanej budowy.
Jeśli wiedza ta jest niezbędna do budowy budynku, należy ją poszerzyć o dodatkowe informacje z odwiertów geologicznych wykonanych w okolicy projektowanych fundamentów. Tylko badania z zakresu geologii inżynierskiej wskazują z dużą pewnością, jak kształtuje się poziom wód gruntowych na danym terenie.
Dlaczego warto wybrać r2eko?
Posiadamy specjalistów z dziedziny hydrogeologii oraz geologii inżynieryjnej i surowcowej. Wykonujemy rozpoznanie działki pod kątem wykonania studni oraz prowadzimy całą procedurę administracyjną do jej finalnego wybudowania i użytkowania.
Udane projekty i rekomendacje klientów
Jednym z naszych projektów była likwidacja dwóch studni na ujęciu wód podziemnych w Stargardzie i budowa dwóch nowych studni, aby zachować ciągłość dostawy w wody dla mieszkańców tego miasta.
Nowoczesne podejście do problemów hydrogeologicznych
Warto rozpocząć współpracę z hydrogeologami już na etapie projektowania. Nasi specjaliści, analizując archiwalne dane, mogą szybko dostarczyć istotnych informacji o wodach podziemnych i warunkach budowlanych na wybranym terenie.
Zajmujemy się także legalizacją wybudowanych wcześniej studni. Często inwestorzy nie są świadomi licznych wymogów administracyjnych związanych z budową studni. Specjaliści z naszej firmy mogą pomóc w uregulowaniu prawnych aspektów istniejących już studni, włączając wykonanie operatów wodnoprawnych na pobór wód.

Proces współpracy
Każde ujęcie wodne jest analizowane indywidualnie ze względu na skomplikowane warunki hydrogeologiczne i prawne w Polsce. W zależności od potrzeb wodnych, głębokości studni i lokalizacji w stosunku do innych ujęć, stosuje się różne procedury uzyskiwania pozwoleń.
Taka analiza na wczesnym etapie projektowania dostarcza informacji, które pozwalają oszacować zarówno koszty wykonania ujęcia wody, jak i koszty związane z uzyskaniem niezbędnych decyzji administracyjnych
Skorzystanie z naszych usług pozwoli na sprawniejsze przeprowadzenie inwestycji, unikając przy tym niepotrzebnych opóźnień i zwiększonych kosztów.
FAQ - Najczęściej Zadawane Pytania
Na podstawie danych z bazy Państwowego Instytutu Geologicznego nasi hydrogeolodzy są w stanie szybko określić wszystkie parametry studni.
Woda jest wszędzie, ale w różnych miejscach znajduje się na różnych głębokościach. Na jednej działce wodę znajdziemy już na 15 m, a na innej dopiero na 130 m. Wszystko zależy od geologii danego terenu.
Jeśli realizowana studnia będzie wykorzystywana na potrzeby własnego gospodarstwa domowego, a jej głębokość nie przekroczy 30 m nie trzeba uzyskiwać żadnych pozwoleń. Natomiast, jeśli studnia będzie nawet płytsza, ale używana na cele produkcyjne w przedsiębiorstwie lub do zbiorowego zaopatrywania ludzi w wodę, należy przystąpić do procedury administracyjnej w celu otrzymania stosownych dokumentów.