Zacznijmy od samego początku – czym jest ESG? E – środowisko (z ang. environmental), czyli wywiązywanie się z przepisów ochrony środowiska i ogólna troska przedsiębiorstwa o ekosferę. S – społeczna odpowiedzialność (z ang. social responsibility) – tutaj bierze się pod uwagę kontakt z dostawcami, klientami, partnerami, a także przestrzeganie zasad BHP i jakość ogólnych warunków pracy. G – ład korporacyjny (z ang. corporate governance), czyli między innymi ocena niezależności decyzyjnej firmy oraz umiejętności zarządzania. Tak więc ESG to czynniki pozafinansowe, które mają mieć wpływ na decyzje biznesowe i sposób zarządzania marką w ogóle.
Sektor MŚP – co to jest i dlaczego jest tak istotny?
Sektor małych i średnich przedsiębiorstw jest niezwykle istotny, jeśli chodzi o ESG. W Unii Europejskiej to aż 99% wszystkich przedsiębiorstw. Skąd możemy wiedzieć, że dana działalność należy do segmentu MŚP? Głównym wskaźnikiem jest liczba pracowników – nie może ona przekraczać 250 osób. Później należy przeanalizować aspekt finansowy. Roczny obrót takiej firmy nie może przekroczyć 50 milionów euro (całkowity bilans natomiast nie większy niż 43 miliony euro). Firmy z sektora MŚP dzielnie radzą sobie na trudnym rynku – mając przy tym wiele zalet. Portal money.pl w swoim artykule o MŚP wymienia między innymi:
- szybkie reakcje na potrzeby rynkowe
- otwieranie nowych miejsc pracy
- łatwe dostosowanie do zmieniających się warunków
- przynależność do każdego działu i branży gospodarki.
Mówi się, że to wielkie koncerny rządzą światem – jednak liczby mówią same za siebie. Segment MŚP zajmuje aż 99% rynku, ponieważ rośnie zapotrzebowanie na produkty i usługi, które będą indywidualnie przystosowane do konkretnych potrzeb danej grupy klientów. Konsumenci również coraz częściej przykuwają uwagę do zrównoważonego rozwoju, etyczności firm i ogólnej idei marki – czego nie dostarczają globalne korporacje.
Dyrektywa CSRD – styczeń 2024
Ponownie zacznijmy od wyjaśnienia pojęć. Czym jest dyrektywa CSRD? Jest to skrót angielskiej nazwy jednego z najważniejszych unijnych aktów prawnych – Corporate Sustainability Reporting Directive. Ten artykuł dotyczy wszystkich krajów przynależnych do UE i traktuje o sprawozdawczości przedsiębiorstw w zakresie zrównoważonego rozwoju, jednocześnie nakładając na nie konkretne wymagania związane z raportowaniem ESG. Portal grantthornton.pl podsumowuje: „Od 2025 roku przepisy obejmą wszystkie duże podmioty. Zgodnie z dyrektywą CSRD duży podmiot będzie zdefiniowany jako ten, który spełnia 2 z 3 kryteriów: przychody ze sprzedaży 80 mln EUR, suma aktywów 40 mln EUR, liczba zatrudnionych 250 osób. Tym samym spółka będzie mogła nie mieć wielu pracowników, ale wejść w obowiązek raportowania ESG na podstawie tylko kryteriów finansowych”.
Raportowanie ESG – kiedy małe firmy muszą się przygotować do sprawozdawczości i co będzie ona obejmowała?
Na tę chwilę spodziewamy się, że z początkiem 2026 roku małe i średnie przedsiębiorstwa na rynku również będą musiały dostosować się do raportowania ESG. Takie firmy będą brane pod uwagę, jeśli spełnią 2 z 3 następujących kryteriów: zatrudnienie ponad 10 osób, bilans sumy aktywów ponad 350.000 euro i roczny obrót powyżej 700.000 euro.
Jak zacząć przygotowania do raportu ESG? Przede wszystkim – spokojnie i bez paniki. Nie jest to takie skomplikowane, jakby się mogło wydawać. Na początku warto przeprowadzić badania wewnętrzne identyfikujące kluczowe aspekty ESG działalności firmy. Może w tym pomóc audyt środowiskowy, który wykonuje nasza firma r²eko Artur Owczarek! Wspólnie zastanowimy się, jaki wpływ Wasze przedsiębiorstwo ma na środowisko naturalne. To najważniejszy krok, który później wyznaczy kolejne kroki działania. Podczas audytu bierzemy pod uwagę między innymi gospodarowanie odpadami, gospodarkę wodno-ściekową, emisję gazów i pyłów do powietrza, eksploatację maszyn i urządzeń oraz emisję hałasu. Jeśli już teraz jesteście gotowi do podjęcia działania, to razem sprawdzimy jak zmniejszyć ślad węglowy Waszych firm.
Podsumowanie i zaproszenie na #IndustryDay – Łódzką Konferencję Przemysłową
Wyprzedzamy pytania – to nie jest ostatni wpis na temat ESG w sektorze MŚP. W kolejnym chcielibyśmy jeszcze szerzej opisać działania, jakie można podjąć przed obowiązkowym raportowaniem. Zastanowimy się także, jakie zadania można outsourcować. Niemniej jednak już teraz, chcielibyśmy Was zaprosić na #IndustryDay, gdzie jednym z prelegentów będzie Artur Owczarek z r²eko. Konferencja odbędzie się 7 marca i jednym z poruszanych tematów będzie właśnie zrównoważony rozwój małych i średnich firm. Dokładny program znajdziecie na stronie organizatora. Zachęcamy do wzięcia udziału w wydarzeniu i poszerzaniu swojej wiedzy na temat przemysłu, biznesu i ekologii!