Wpływ AI (ang. Artificial Intelligence) na gospodarkę jest szeroko omawiany pod względem przedsiębiorczym i społecznym. Mówi się o zwolnieniach, zmianach struktur na rynku pracy, zwiększeniu wydajności firm, problemach z rzetelnością edukacji w szkołach i uniwersytetach i zastąpieniu ludzi maszynami. Wynalazek ten nie jest jednak w pierwszej kolejności kojarzony z ekologią – a jednak ma z nią wiele wspólnego. Dzisiaj spróbujemy przybliżyć Wam pozytywne aspekty AI w kwestii ekosfery, a także te negatywne. To nieuchronne – sztuczna inteligencja zmieni, a właściwie już teraz zmienia świat biznesu. Wspólnie zastanowimy się, jaki wpływ obecne technologiczne zmiany będą miały dla przedsiębiorstw.
Od początku – czym jest AI?
Sztuczna inteligencja to nowa dziedzina szeroko pojętego IT. Bada i rozwija technologie, mające umożliwić wykonywanie zadań maszynom, które normalnie wymagają logicznego, „ludzkiego” myślenia i podejmowania decyzji. Opiera się to na algorytmach i modelach matematycznych – one umożliwiają komputerom analizę danych i „uczenie się” na ich podstawie. W skrócie: AI daje maszynom zdolność adaptacji.
Niektórych przeraża wizja zrobotyzowanego społeczeństwa – jednak pewne jest, że AI ciągle jest na fali wznoszącej i jest to branża, która prężnie się rozwija. Dane z końcówki zeszłego roku wskazują, że ChatGPT (chatbot opracowany przez OpenAI, służący do generowania odpowiedzi na dane wprowadzane przez internautów) ma około 180 milionów użytkowników. Szacowane jest, że w ciągu tygodnia korzysta z niego nawet 100 milionów osób. W październiku 2023 strona wygenerowała aż 1,7 miliarda odsłon!
Sztuczna inteligencja a ochrona środowiska – nowe perspektywy
Polski Instytut Transportu Drogowego na podstawie danych Think Tanku Parlamentu Europejskiego podaje, że dzięki wprowadzeniu sztucznej inteligencji do gospodarki jej globalna wydajność może wzrosnąć od 11% do 37%. Trwają badania i pracę nad zaawansowanymi systemami opartymi na AI, które przyczynią się do światowej redukcji emisji gazów cieplarnianych. Dużą nadzieję pokłada się właśnie w gałęzi transportu. Dziennik.pl w swoim artykule podkreśla, że: „poza takimi działaniami, jak unowocześnianie floty, rozwój elektromobilności, wprowadzanie alternatywnych paliw jak wodór, istotne są też systemy zarządzania flotą. Zaawansowane oprogramowanie zarządza łańcuchami dostaw, planując je w optymalny sposób. Systemy oparte na AI przyczyniają się do zmniejszania wpływu sektora transportowego na środowisko głównie poprzez optymalizację tras i poprawę efektywności wykorzystania paliw”.
Nie jest to jednak jedyny pomysł na automatyzacje, który poprawi kondycję ekosfery. Prof. dr hab. Joanna Puławska z Instytutu Ogrodnictwa — Państwowego Instytutu Badawczego szacuje, że AI w ciągu najbliższej dekady będzie wykorzystywane w celu ochrony roślin, upraw warzyw, owoców i zbóż. Ekolodzy mają nadzieję na redukcję stosowania pestycydów, co będzie kluczowe w kontekście Europejskiego Zielonego Ładu. Nie wyklucza się również pomocy sztucznej inteligencji w recyklingu trudnych odpadów – np. płyt fotowoltaicznych. To daję szansę na odzyskiwanie cennych surowców – krzemu, selenu czy srebra.
Wyzwania i koszty środowiskowe związane z rozwojem AI
Każdy medal ma dwie strony – należy więc wspomnieć o tym, jak sztuczna inteligencja negatywnie wpływa na środowisko. Nie można uniknąć stwierdzenia, że wszystkie badania nad AI i samo działanie tej technologii zostawia ogromny ślad węglowy. Portal pb.pl donosi: „obecnie centra danych na całym świecie zużywają około 1-1,5 proc. światowej energii elektrycznej, ale sztuczna inteligencja potrzebuje jeszcze więcej energii niż inne formy przetwarzania danych”. Może dojść do tego, że już za kilka lat branża AI będzie zużywać tyle samo energii, co cała Holandia! Problemem jest również masowe zużycie wody do utrzymania serwerów. Oczywiście szefowie wielkich koncernów zapewniają, że trwają badania nad tym, jak można pozyskiwać energię do działania i rozwoju sztucznej inteligencji w bardziej ekologiczny sposób. Nie jest to jednak problem nowy. Wielkie korporacje od zawsze stoją za wysokim śladem węglowym i nagminnego korzystania z zasobów naturalnych. Tutaj pojawia się jednak zderzenie „dobra ze złem”. Z jednej strony AI to szansa na nowe technologie i rozwiązanie problemów ekologicznych, z drugiej jest to jednostka gospodarcza, która pochłania gigantyczne zasoby i zatruwa ekosferę. Jakie jest rozwiązanie tej patowej sytuacji? Tak naprawdę go nie ma – ważne, aby jak w każdym biznesie, bilans zysków i strat wyszedł na plus.
Wpływ AI na sektor MŚP
Oczywisty, ale wyjątkowo silny wpływ sztucznej inteligencji na sektor małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) to bezprecedensowe usprawnienia w procesach biznesowych. Dzięki AI firmy te mogą optymalizować zarządzanie zasobami, zoptymalizować łańcuchy dostaw oraz personalizować oferty dla klientów na poziomie, który dotąd wydawał się nieosiągalny. Dodatkowo, AI zmienia sposób, w jaki MŚP komunikują się z klientami, dzięki automatyzacji obsługi klienta i personalizacji doświadczeń. Jeśli jako przedsiębiorcy potrzebujecie natomiast pomocy z zakresu ekologii – to służymy pomocą. W r²eko Artur Owczarek zajmujemy się konsultingiem środowiskowym. Wskażemy drogę, która będzie indywidualnie dobrana pod Wasz biznes – a kto wie, może część zadań już teraz da się zautomatyzować?